Molekula
Proteinase from bacillus licheniformis, Protease Type 24, 7.0-14.0 units/mg solid, lyophilized powder
CAS 9014-01-1
N/A
MW N/A
In stock
CCCCCCCCC1CC(=O)N[C@H](C(=O)N[C@@H](C(=O...
Overview
A high-purity uncategorised supplied by Molekula across research and bulk scale.
Specifications
| Property | Value |
|---|---|
| Appearance | White to Light Tan, Light Beige Powder |
| DNase Activity | ≤ 1.4 units/mg |
| RNAse Activity | ≤ 0.05 units/mg |
| pH Optima | 7.0 - 7.5 |
| pH Stability | 5.5 - 10.0 |
| Temperature Optima | 60°C |
| Temperature Stability | < 60°C |
| Enzyme Activity: One unit will hydrolyze casein to produce color equivalent to 1.0 μmole of tyrosine per minute, pH 7.5, 37 deg C (color per Folin Ciocalteu reagent) | 7.0 - 14.0 units/mg |
Storage & handling
| Property | Value |
|---|---|
| Storage Temperature | -15 to -20 °C |
| Transport Class | 9 |
| Packing Group | III |
| Shelf Life | 24 months |
| Acidity | Base |
Identification
| Property | Value |
|---|---|
| CAS Number | 9014-01-1 |
| Molecular Formula | N/A |
| Molecular Weight | N/A |
| SMILES | CCCCCCCCC1CC(=O)N[C@H](C(=O)N[C@@H](C(=O)N[C@@H](C(=O)N2CCC[C@H]2C(=O)N[C@H](C(=O)N[C@@H](C(=O)N[C@H](C(=O)N1)[C@@H](C)O)CO)CCC(=O)O)CC(=O)N)CC3=CC=C(C=C3)O)CC(=O)N |
| EC / UN Number | 3077 |
| REACH Code | Y110 |
| TSCA Listed | Yes |
| HTS Code | 3507907000 |
| Tariff Code | 3507909090 |
Safety & GHS
Danger
-
Explosive
GHS01
-
Flammable
GHS02
-
Compressed Gas
GHS04
-
Toxic
GHS06
Hazard statements
- H302 Harmful if swallowed
- H315 Causes skin irritation
- H318 Causes serious eye damage
- H334 May cause allergy or asthma symptoms or breathing difficulties if inhaled
- H335 May cause respiratory irritation
- H400 Very toxic to aquatic life
- H411 Toxic to aquatic life with long lasting effects
Precautionary statements
- P260 Do not breathe dust/fume/gas/mist/vapours/spray
- P280 Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection
- P301+310 IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER or doctor/physician
- P303+361 IF ON SKIN (or hair): Remove immediately all contaminated clothing. Rinse with water/shower
- P304+340 IF INHALED: Remove victim to fresh air and keep at rest in a position comfortable for breathing
- P305+351+338 IF IN EYES: Rinse with water for several minutes. Remove contact lenses if present and easy to do. Continue rinsing
For research and industrial use only
Not for use in food, drugs, household, or in or on humans or animals. Consult the Safety Data Sheet before handling.
Documents
Certificate of Analysis (CoA) by batch
Enter a lot or batch number to retrieve the CoA for that specific batch. We can generate one from spec data if no PDF is on file.
Pricing & pack sizes
Synonyms
No alternate names recorded for this product.
Frequently asked questions
FAQ being prepared for this product. Contact our team for help.
Ready to order or need a custom pack?
Tell us the product, grade, and quantity — Molekula usually responds within one working day with pricing and lead time.